ISTORIJA

Vizantija

priredila: Sanja Jović

 

Religijska umetnost Vizantije - mozaici i ikone

 

Grad Ravena je oduvek imao tradiciju izuzetno lepih mozaika. Ravenu je pokorio car Justinijan 540. g.n.e. i ovaj grad je postao prestonica Vizantijskog dela Italije. Vizantijske crkve su izgledale obično i neugledno spolja, ali su iznutra sjale hiljade malih pločica koje su sačinjavale velelepne mozaike prekrivajući čitave zidove.

Vizantijci su takođe bili poznati i po svojim slikanim portretima Hrista i svetaca nazvanim "ikone" koje su u Vizantiji bile objekti dubokog poštovanja. Kada je carstvo počelo da propada u 7. veku mnogi su to tumačili Božjim besom zbog obožavanja ikona. Ovi "ikonoborci" uništavali su ikone i, kao i Muslimani, zabranjivali bilo kakve pokušaje portretisanja ljudi u religijskoj umetnosti. "Ikonoborci" su bili i ostali moćna politička sila tokom perioda od 720 do 843. g.n.e.

Mozaik u crkvi San Vitale u Raveni

Ovaj mozaik u crkvi San Vitale u Raveni predstavlja portret Vizantijskih vlastodržaca - car Justinijan (naslikan sa oreolom kojim se ukazuje na svetost cara) stoji sa svojim dvoranima, uključujući arhiepiskopa Maksimijana koji je osveštao ovu crkvu 547. godine. Vojnici sa leve strane reprezentuju vojnu moć Vizantijskog carstva.