ISTORIJA


Kapija Boginje Ištar

Autor teksta: Katarina Rolović

priredila: Milena D.

 

Kapija boginje Ištar izgrađena je za vreme vavilonskog vladara Nabukodonosora II oko 575.godine pre naše ere kao osma kapija Vavilona, ali ju je sam car smatrao glavnom.

Ona je poslednji ostatak drevnog Vavilona jer je jedina bila sagrađena od kamena i emajliranih pločica. Sve ostalo bilo je sagrađeno od nepečene cigle, koja se vremenom pretvorila u blato.

Nekoliko godina pre Drugog svetskog rata Nemci su ovu kapiju otkopali, podelili je na delove i odneli je u Berlin, gde su je ponovo sastavili. Rekonstruisana kapija danas se nalazi u muzeju Pergamon u Berlinu. Kapija je visoka 47metara. Na mestu gde se nalazila nekadašnja kapija (u tadašnjem Vavilonu), američka vojska je nakon Zalivskog rata, napravila heliodrom.

Boginja Ištar je boginja rata, ljubavi i plodnosti. Izlegla se iz mističnog vavilonskog jajeta koje je sa neba palo u reku Eufrat. U starom Vavilonu bila je slavljena i obožavana. U njenu čast građeno je mnoštvo hramova koji su bili ukrašavani obojenim jajima. Ove svetkovine smatraju se pretečom Uskrsa.