BIOLOGIJA

 

Kako spavaju životinje?

priredila: Sanja Jović

 

Svi živi organizmi imaju potrebu za odmorom i snom. Tokom spavanja i sna svi vitalni organi nastavljaju svoje funkcije, samo drugačijim, usporenim ritmom, a imunološki sistem se regeneriše kako bi posle sna bio što spremniji za borbu protiv virusa i bakterija. Tako je kod ljudi, a veoma slično je i kod životinja koje takođe imaju prirodnu potrebu za snom. Za sada nije sasvim potvrđeno da li i sanjaju, mada vlasnici pasa i mačaka mogu da posvedoče da njihovi ljubimci tokom spavanja često u snu laju, frkću i "trče".

Odraslim ljudima je potrebno oko 8 sati sna, dok je kod životinja trajanje sna sasvim individualno. Ima onih koje gotovo ceo svoj život prespavaju, ali i onih koji jedva da znaju šta je to spavanje i san.

Zakačen za tavanicu pećine ili nekog drugog skloništa, slepi miš spava preko 20 sati dnevno da bi u kratku šetnju i lov na insekte izašao samo tokom noći. Među prave spavalice mogu da se uvrste i oposum i piton koji spavaju više od 18 sati svakog dana. Odmah iza njih slede tigar sa 16 i veverice sa 15 sati sna svakog dana.

Mada nije najveći spavač među životinjama, lenjivac okačen o granu drveta spava "samo" 14 sati na dan. Jer, ime nije dobio zbog vremena koje provodi u snu, već zbog svoje tromosti i sporosti u kretanju.

Koale život provode na granama eukaliptusa jedući i spavajući po 14 sati dnevno. Na zemlju silaze samo noću u potrazi za mladim lišćem ili da bi prešli na neko drugo drvo.

Sledeca strana