Ekologija


Svetski dan vlažnih područja

2. februar

 

Kakva je situacija u našoj zemlji?

U Srbiji je nekoliko područja već proglašeno ramsarskim. To su: Obedska bara, Ludaško jezero, Stari Begej - Carska bara, Slano Kopovo, Labudovo okno i Peštersko polje.

Ukoliko želite da više saznate o našim najpoznatijin vlažnim područjima, kliknite ovde:

Obedska bara predstavlja ostatak napuštenog korita reke Save. To je najveće i najstarije plavno područje u Srbiji i jedno od najstarijih zaštićenih prirodnih dobara na svetu (zaštićeno još od 1874. godine). Odlikuje se izuzetnim biodiverzitetom i prisustvom retkih i ugroženih vrsta biljaka i životinja, od kojih se neke nalaze u Crvenoj knjizi Srbije i Crvenoj knjizi sveta.
Obedska bara je najznačajnije područje za očuvanje bele i crne rode u Srbiji, slepih miševa, divljih mačaka i kuna. To je i prirodno mrestilište velikog broja vrsta riba. Kao prirodna retkost ovde raste i stablo crne topole.

U Ramsarsku listu je uključena 1977.godine, a od 1989.godine nalazi se na spisku područja od izuzetnog značaja za ptice Evrope.

Nastalo je radom vetra pre oko milion godina. Samo jezero i okolne plavne livade danas predstavljaju mesto okupljanja i boravka brojnih vrsta ptica (naročito močvarica) u vreme seoba. To je i mesto razmnožavanja brojnih vodozemaca. Ovde rastu i zaštićene vrste biljaka - veliki kaćunak i zeleni morski trozubac, upisan u Crvenu knjigu flore Srbije.

Ludaško jezero je ramsarsko područje od 1977. godine.