GEOGRAFIJA

  Vulkani


priredila: Sanja Jović

 

Postoje dve glavne vrste vulkana - u obliku štita ili krova i "naslagani" u obliku hrpe kamenja. "Štitasti" vulkani se najčešće nalaze u središnjim delovima velikih platoa (zaravnjenih delova Zemljine kore), kao što su, na primer, vulkani na Havajima. Oni se formiraju kada postoji pukotina u Zemljinoj površini iz koje suklja magma i gomila se na površini dobijajući tokom vremena oblik visokih planina.

Drugi oblik vulkana, tzv. "naslagani" vulkani, imaju oblik kupe i uglavnom se sastoje od stena, kamenja i pepela koji se nagomilavaju i slažu vekovima. Oni se najčešće nalaze na tlu na kojem se dodiruju različiti slojevi Zemljine kore, kao što je planina Ararat u Turskoj.

Postoje tri vrste lave. Silikonska lava sačinjena je uglavnom od silicijuma, tačnije od 70 % silicijum-dioksida ili kvarca (SiO2) i ovo je najčešći tip lave. Mafička lava sadrži najmanji procenat kvarca - manje od 50 %, a sadrži dosta gvožđa i mangana. Tzv. "kombinovana" lava sadrži između 50 % i 70 % kvarca i komponente i jedne i druge vrste lave. Silikonska lava je najčešći oblik lave koji formira vulkane na Zemlji, dok mafičku lavu uglavnom izbacuju podmorski vulkani. Kombinovana lava najčešće se nalazi na obalama kontinenata, tj. na prelazima podmorskog u nadmorsko kopno.

Povratak na prvu stranicu