Umetnost drevne Indije

 

piše: Sofijana Oničin Jablanov

 

 

Narodi Indije oduvek su voleli ples, muziku, pozorište, a vrsni umetnici su budućim generacijama ostavili mnoštvo veličanstvenih skulptura i raznih građevina.

Na prostorima koje je zauzimala stara civilizacija iz doline Inda naučnici su pronašli razne predmete, od kojih su neki verovatno bili igračke - na primer, mala kolica, pištaljke u obliku ptica, lutke majmuna koje su mogle da se spuštaju niz kanap, figurice krava kojima su se glave pomerale napred-nazad i još mnogo toga. Do danas, međutim, naučnici nisu pronašli ostatke velikih statua iz ovog vremena. Pronašli su pehare pravljene od bronze i srebra, kao i mnoštvo perlica i drugih ukrasa.

Danas još uvek postoje hramovi isklesani u kamenu, zatim veliki hramovi sa majstorski izrađenim tornjevima, palate, grobnice, sve to sa puno prefinjenih ukrasa. Većina skulptura u Indiji nastala je prvenstveno za religiozne namene.

U staroj Indiji muzičari su svirali na raznim duvačkim, žičanim ili udaračkim instrumentima - neki od njih su daire, harmonijum, sitar (daire su okrugli instrument sa kožom u sredini zategnutom preko kružnog okvira, a po okviru od drveta su metalni kolutovi; harmonijum je instrument sličan orguljama, a sitar žičani instrument dugog vrata koji po obliku podseća na tamburu, ali je mnogo veći).