BIOLOGIJA

  Kako žive gljive

tekst i fotografije: Mirjana Davidović


Gljive su heterotrofni organizmi. To znači da ne poseduju hlorofil i da nisu u stanju da sintetišu organsku materiju iz neorganske, uz pomoć sunčeve energije. Naprotiv, njihova uloga u prirodnom kruženju materije i energije se upravo ostvaruje vraćanjem neorganskih materija prirodi. Zato gljive nazivamo reducentima.

Ovakva uloga gljiva je i opredelila njihov specifični način života, koji se sasvim razlikuje od načina života biljaka i životinja.

Gljive mogu živeti kao paraziti, saprobionti i simbionti. Kada su u pitanju paraziti, gljive napadaju slabe, već bolesne ili stare organizme biljaka i životinja i trude se da razgrade tu organsku materiju u što kraćem roku i time je vrate zdravoj prirodi. Od osnovnih hemijskih elemenata, koji se oslobađaju u procesu razgradnje organske materije (vodonik, kiseonik, azot i ugljenik), biljke ponovo, putem fotosinteze stvaraju novu, organsku materiju, koja služi kao hrana svim živim bićima.


Kuehneromyces mutabilis i Fomes fomentarius, parazti pa saprobionti

Kada gljive-paraziti napadnu jedan oslabljeni organizam, nakon čega on ugine, one nastavljaju svoj proces razgradnje organske materije do krajnjih produkata, nastavljajući da žive na tom uginulom organizmu i od parazita se pretvaraju u saprobionte. To su pertotrofni organizmi.

(više o gljivama možete saznati na web sajtu www.treasurekeepers.org.yu)