Ekologija


Svetski dan vlažnih područja

2. februar

 

Prostor Carske bare čini veliki broj reka, kanala, jezera i bara. Nekada se tu protezalo bezbroj većih i manjih močvara. Danas ovaj prostor karakterišu meandri Starog Begeja koji se sužavaju i skraćuju, prelazeći u bare. Šumske površine takođe zauzimaju značajne delove Rezervata, a na drveću se gnezde kolonije čaplji i kormorana. Biljni i životinjski svet odlikuje veliki broj vrsta, od kojih su neke veoma retke, na primer beli lokvanj. Međutim, svetsku slavu ovom mestu donelo je prisustvo oko 250 vrsta ptica.

Ovo dobro proglašeno za Ramsarsko područje 1996. godine i upisano u UNESCO-vu listu močvarnih područja od međunarodnog značaja.

Kao ostatak Panonskog mora, Slano Kopovo danas predstavlja područje sa veoma slanom, relativno plitkom vodom. U vreme letnjih vrućina voda isparava ostavljajući velike površine soli i živog blata. Biljke koje ovde rastu mogu se naći samo još na nekim mestima uz morsku obalu i zaštićene su od strane države. Slano Kopovo je prepoznatljivo po ždralovima, koji tokom seoba u jatima prekrivaju čitav prostor. U vreme seobe tu se mogu videti i patke, guske, a gnezde se i sabljarka i morski žalar, popularno nazvan “panonski mornar”.

Od 2004. godine Slano Kopovo je uvršteno u svetski značajna vodena područja.

Labudovo okno je najvažnije zimovalište vodenih ptica na Balkanu, narocito labudova, po čemu je i dobilo ime. Nastalo je posle izgradnje akumulacionog jezera na Đerdapu. Ovaj prostor je gnezdilište mnogih ugroženih vrsta i najveća stanica prilikom migracije ptica. Ovde se gnezde ibisi, a tu borave i retke vrste ptica grabljivica, kao što su orao belorepan i crni orao. Retke biljne vrste Labudovog okna su beli i žuti lokvanj, kao i orhideje.
Od januara 2007. godine ovo područje je uvršteno u zvaničnu listu međunarodno značajnih vlažnih područja prema Ramsarskoj konvenciji.