ISTORIJA


Alfabeti i pisanje kroz istoriju

priredila: Sanja Jović

 

Kinesko pismo

Kinezi su svoj sopstveni alfabet i način pisanja razvili još pre oko 4 000 godina. Neki kineski znaci su piktogrami (slovne sličice) i liče na predmet (životinju, pojavu) koji predstavljaju. Drugi predstavljaju simbole kojima se označavaju glasovi, a ostali su ideogrami. Ideogrami kombinuju različite oblike kako bi predstavili neke predmet, pojavu ili ideju. Postoji više od 50 000 kineskih znakova, ali se samo nekoliko hiljada danas koristi u savremenom jeziku.

Kineska kaligrafija - znak "jong" (večnost)

Kineski znaci se uobičajeno ispisuju četkicom (način poznat kao kaligrafija), potez po potez, po metodu koji je tokom hiljada godina apsolutno usavršen. Neki kineski znaci imaju i više od 26 poteza. Savremeni znaci se gotovo uopšte ne razlikuju od najranijih oblika. Čak i kada je potrebno napisati naziv nekog novog izuma, koriste se postojeći znaci - tako se, na primer, reč "televizija" ispisuje kao kombinacija znakova za "električni" i "senka". Zahvaljujući tome što su znaci ostali gotovo nepromenjeni, Kinezi su danas u mogućnosti da bez problema čitaju veoma stare zapise, pa i one stare više hiljada godina.

Ovaj artefakt (kost) star više hiljada godina bio je sredstvo za predskazivanje sudbine u staroj Kini tumačenjem pukotina koje nastaju kada se vreli žarač stavi na kost